Zakon Świętego Pawła Pierwszego PustelnikaSolus Cum Deo Solo

Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Liturgia dnia


Dn 9,4b-10
Ps 79,8.9.11.13
Łk 6,36-38

Dziś o powołania i za powołanych modlą się:

Video
TERMINY
rekolekcji

Transmisja z
Kaplicy Matki Bożej
na Jasnej Górze


stat4u

Życie » Modlitwa » O kilku jeszcze zwyczajach

Martyrologium

Podczas posiłków w naszych klasztorach czytana jest lektura. Jest to fragment Pisma św. a po nim wybrana przez przełożonego książka o tematyce duchowej. Na kolacji czyta się także Martyrologium Rzymskie, tj. żywoty świętych, których wspomnienia przypadają następnego dnia. Do tej praktyki zachęcam także Ciebie. Postaraj się znaleźć czas, najlepiej wieczorem, na przeczytanie krótkiego Martyrologium  na następny dzień. Tych świętych ludzi Kościół daje nam jako przykłady wierności Bogu.

 

Dzień pustyni

Co jakiś czas odprawiamy tzw. dzień skupienia. Jest to dzień, w którym cały konwent (wspólnota klasztorna) odkłada zwykłe obowiązki, by poświęcić czas jedynie Panu Bogu. Można ten dzień nazwać małymi rekolekcjami. Czasem, jeśli położenie klasztoru na to pozwala, dzień  ten  przybiera formę dnia pustyni. Polega on na udaniu się na samotnię, gdzieś w zaciszu przyrody, by tam rozważać Słowo Boże i w jego świetle badać swoje serce. Polecam Ci tę praktykę, udawaj się co jakiś czas na swój dzień pustyni.

 

Czytanie duchowe

Dbaj o dobrą lekturę, która będzie rozwijać Twojego ducha i umacniać Twoją wiarę. Poświęcaj każdego dnia choćby tylko kilkanaście minut na czytanie, choćby po jednym rozdziale, ważne abyś robił to systematycznie. Propozycje lektur znajdziesz w dziale: Powołanie → Czytelnia.

 

Jest jeszcze wiele innych zwyczajów. Nie sposób opisać tu wszystkich. Te jednak podaję Ci, aby służyły Twemu zbliżaniu się do Pana i pozwoliły, na miarę Twoich możliwości, rozeznawać Twoje powołanie poprzez posmakowanie duchowości Zakonu Paulinów i jego tradycji. Jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji, dobrą okazją ku temu będą paulińskie rekolekcje powołaniowe, o których była już mowa na wstępie.
Więcej o codzienności w klasztorze znajdziesz w dziale: Życie → Dzień pauliński.