Zakon Świętego Pawła Pierwszego PustelnikaSolus Cum Deo Solo

Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Liturgia dnia


Dn 9,4b-10
Ps 79,8.9.11.13
Łk 6,36-38

Dziś o powołania i za powołanych modlą się:

Video
TERMINY
rekolekcji

Transmisja z
Kaplicy Matki Bożej
na Jasnej Górze


stat4u

Aktualności » Paulini w Wągrowcu

Paulini w Wągrowcu

Paulini w Wągrowcu

1 września Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika objął w duszpasterską opiekę parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu. Wraz z troską o wiernych, pieczy paulinów został powierzony także zabytkowy pocysterski kompleks klasztorny, którego początki sięgają XIV wieku. Proboszczem parafii został mianowany o. Dariusz Nowicki, wikariuszem o. Piotr Urbanek. W parafii posługiwać będzie także o. Bartłomiej Maziarka.

Dokumenty o przekazaniu parafii w Wągrowcu pod zarząd Zakonu Paulinów podpisał 26 sierpnia na Jasnej Górze abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. W liście informującym o tym fakcie abp Kowalczyk zaznaczył, że miejsce to wymaga nieustannej troski i ogromnego nakładu pracy, a ostatnie dziesięciolecia pokazały, że pomimo najszczerszych chęci, zadanie to przerasta możliwości miejscowej wspólnoty parafialnej. „Pragnąc zatem wykorzystać walory wągrowieckiego klasztoru, przywrócić mu pierwotne przeznaczenie i ożywić działalność duszpasterską, postanowiłem z dniem 1 września br. oddać go pod opiekę Zakonowi Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika” – poinformował metropolita gnieźnieński. Wyraził również nadzieję, że parafianie przyjmą nowych gospodarzy z życzliwością i sprawią, że szybko poczują się na gościnnej ziemi wągrowieckiej jak w domu. Abp Józef Kowalczyk wręczył również dekrety ojcom, którzy rozpoczynają posługę w Wągrowcu.

Wągrowiec to druga placówka Zakonu Paulinów w archidiecezji gnieźnieńskiej. Zakonnicy troszczą się już o sanktuarium maryjne w Biechowie.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

więcej aktualności »